رابطه عاطفی

چند روزی بود که اصلا تمرکز نداشت و مدام داشت فکر می‌کرد رابطه‌ای که با الی داره چیه؟ اگه دوست دخترشه، خب الان چی می‌شه؟ چطور باید رفتار کنه؟ باید به مامان باباش و دوستاش بگه؟ باید تا کجا رابطه رو پیش ببره؟ اگه یه روز به هم بزنن چی؟ اصلا اگه الی همین جوری برای خوش گذرونی باهاش باشه چی؟ اگر هم نیست… خب پس چیه؟ نمی‌دونست چطور باید از ماجرا سر در بیاره؟ کار درست چیه؟ همین جور باید پیش بره تا ببینه چی می شه؟ خب آخه بالاخره که چی؟

نمی‌دونست الی هم دقیقا همینا رو تو سر خودش دوره کرد. اگه میثم داشته باشه ازم سو استفاده کنه چی؟  اگه مثل مینا و اشکان بعد دو هفته همه چی به هم بخوره ؟ این‌که دیگه عشق نیست… ولی اون یه حس واقعی به میثم داشت.

روابط و احساسات عاشقانه چه ویژگی‌هایی دارن؟

خب اول باید تفاوت بین احساسات عاشقانه و تجربه‌ی عاشقانه رو بدونیم. احساسات عاشقانه لزوما با شخص نزدیکی تجربه نشدن. حتی احساس آدم به یه هنرپیشه یا حتی یه شخصیت توی فیلم یا داستان، احساس عاشقانه محسوب می‌شه. درواقع ویژگی و خوبی‌اش اینه که وقتی از اون آدم که حتی تو رو نمی‌شناسه و وجود خارجی نداره حرف می‌زنی، معیارهای تو برای این‌که به یک نفر حس عاشقانه داشته باشی مشخص می‌شه و اگه بهشون دقت کنی و خوب بررسی‌شون کنی حتی می‌تونن باعث بشن انتخاب‌های دقیق‌تری در زندگی واقعی انجام بدی.

تجربه‌ی عاشقانه کاملا واقعی و وابسته به حضور نفر دوم هست. تجربه‌ای که تو با کسی داشتی که بهش حس عاشقانه داشتی.

حالا روابط عاشقانه چه ویژگی‌هایی داره؟

 1. بدیهیه که رابطه‌ی عاشقانه با کسی به‌وجود می‌آد که احساس عاشقانه‌ی دو طرفه وجود داشته باشه. این‌که احساسی که داری عاشقانه هست یا نه رو درواقع خودت باید تشخیص بدی چون حقیقت اینه که در دوره‌های مختلف حتی ممکنه در دو سال متوالی معیارها و تعریف تو از عشق متفاوت بشه. یه وقتایی هم اگه دچار سردرگمی شدی، می‌شه با صحبت با طرف مقابل از این سردرگمی در بیای. البته که احتمال داره طرف جبهه بگیره و حتی بهش بربخوره. اما می‌تونی توضیح بدی که داری می‌پرسی برای این‌که رابطه سالم‌تر شکل بگیره و در هر جایگاهی که هستین بهتر و بیشتر بتونین به همدیگه کمک کنین. فقط یادت باشه که در هر حالتی، عشق، احترام و اعتماد رو به دنبال داره.
 2. ورود به یک رابطه‌ی عاشقانه تو دوره‌ی نوجوونی در واقع به انتخاب و اختیار خودته. پس هر زمانی که لازم باشه با توافق هر دوطرف می‌شه رابطه تموم شه (اینجا می‌تونی بیشتر درباره‌ی تموم شدن یه رابطه بخونی) و بعد از اون حتی می‌تونه رابطه به شکل دیگه‌ای ادامه پیدا کنه. مثل دوتا دوست معمولی. البته این به شرطیه که هر دو طرف حد و مرز خودتون رو بدونین و برای همدیگه مزاحمت ایجاد نکنین و خودتون هم اذیت نشین.
 3. نشونه‌ی دیگه‌ی یه رابطه‌ی عاشقانه جذابیت‌های جنسیه. جذابیت‌های جنسی نه همیشه اما معمولا در قالب رفتارهای جنسی بروز پیدا می‌کنن. هیچ لزومی نداره که رابطه‌ی جنسی حتما فورا بعد از ایجاد رابطه‌ی عاشقانه شکل بگیره. اعتقادات، مذهب، ارزش‌ها، راحتی و اعتماد همه در برقراری این ارتباط موثرن. اینجا (لینک مقاله‌ی رابطه‌ی جنسی بیاد) گفتیم که رابطه‌ی جنسی در چه صورتی شکل می‌گیره و تو کاملا حق انتخاب داری که هر تصیمی راحتی در این مورد بگیری و نباید بر خلاف نظرت و یا مسائلی که برات مهمه در این مورد تصمیم بگیری

مثلا برای اینکه این رابطه مدت طولانی‌تری دوام داشته باشه، خودت رو مجبور به کاری که دوست نداری بکنی.

 

رابطه‌ی عاطفی سالم

یه وقتایی ممکنه شک کنی که رابطه‌ای که توش هستی و این‌همه عاشقانه می‌دونی آیا رابطه‌ی درستیه؟ آیا واقعا تمام این کنش‌ها و واکنش‌هایی که در رابطه از جانب تو و دوست دختر یا دوست پسرت اتفاق می‌افته، نشونه‌هایی از عشقه؟ وقتایی که به این مسائل شک کردی، چند قدم عقب‌تر برو و سعی کن با فاصله به رابطه‌ای که توش هستی نگاه کنی. ببین رابطه آیا این ۷ مورد رو  داره؟

 1. احترام متقابل: ماجرا اینه که دوست دختر یا دوست پسرت به خاطر خودت – حس شوخ طبعی‌ات، آرامشت و … –  از تو خوشش بیاد. یعنی عواملی که باعث می‌شن تو به اون یا اون به تو حس داشته باشین ویژگی‌های شخصیتیه. همین‌طوریه؟  بعد یه سوال دیگه… وقتی بهش بگی راحت نیستی کاری رو انجام بدی، گوش می‌ده؟ و بعدش بی‌خیال می‌شه؟ برعکسش چی؟ یعنی تو گوش می‌دی و بی‌خیال انجام کاری که اون باهاش راحت نیست می‌شی؟ به‌طور کلی احترام متقابل تو رابطه‌ی عاطفی یعنی دو طرف برای شخصیت همدیگه ارزش قائل باشن و محدودیت‌های همدیگه رو به چالش نکشن یا زیر سوال نبرن.
 2. اعتماد: واکنش دوست پسر یا دوست دخترت وقتی داری با یه پسر یا دختر دیگه حرف می‌زنی چیه؟ خیلی راحت و اوکی برخورد می‌کنه چون بهت اعتماد داره؟ یا سوال پیچت می‌کنه و رفتارای عجیب غریب از خودش نشون می‌ده؟ این‌که آدم یکم حسادت کنه خیلی عادی و طبیعیه اما این‌که طرف مقابلت این حسادت رو چطور نشون می‌ده و واکنشش چیه مهمه. اگه به همدیگه اعتماد نداشته باشین ممکن نیست بتونین رابطه‌ی سالمی داشته باشین.
 3. صداقت: صداقت رابطه‌ی تنگاتنگی با اعتماد داره. درواقع صداقت می‌تونه درجه‌ی اعتماد و اطمینان رو خیلی بالا ببره. چون بسیار سخته که به کسی اعتماد کنی که باهات صادق نیست. مثلا فرض کن دوست دختر یا دوست پسرت بهت بگه امشب باید پیش خانواده باشم ولی با دوستاش رفته باشه سینما و این دروغش رو  شه. دفعه‌ی بعدی که بگه می‌خوام با خانواده باشم احتمالا خیلی سخت می‌تونی باور کنی حرفش رو و کم کم باعث می‌شه رابطه‌تون خیلی صدمه ببینه.
 4. حمایت: حمایت فقط مختص شرایط سخت نیست. بعضی‌ها هستن در شرایط دشوار حمایت خیلی خوبی می‌کنن ولی در روزمره اصلا بلد نیستن این حمایت رو انجام بدن در صورتی‌که خیلی مهمه. حمایت باید همیشه در متعادل‌ترین حالت خودش وجود داشته باشه و هر دو حالت غم و شادی کمی پررنگ‌تر شه. توی رابطه دو طرف باید هم حامی لحظه‌های ناراحتی و خشم همدیگه باشن و هم لحظه‌های شاد و خوش.
 5. عدالت و برابری: وقتی می‌خواین برین سینما نوبتی فیلم پیشنهاد می‌دین؟ یا وقتی می‌خواین با دوستاتون برین بیرون؛ این‌جوریه که فقط با دوستای تو می‌رین بیرون؟ یا فقط با دوستای اون؟ یا به یه تناسب؟ نمی‌گم باید مسابقه گذاشت یا همه چی رو نوبتی کرد و دید آیا مساویه یا نه بعد بگیم برابری و عدالت تو رابطه برقراره. مسلما نه! اما اگر خیلی نابرابر باشه، مثلا همه‌ش حرف یکی باشه، اذیت کننده می‌شه و مشخصه. اگه یه تعادل و برابری نسبتا خوبی در رابطه وجود نداشته باشه، رابطه آسیب می‌بینه و خیلی سریع با مشکل مواجه می‌شه. پس حواست باشه که برقراری عدالت نسبی یکی از ویژگی‌های خیلی مهم یک رابطه‌ی عاطفی سالمه.
 6. فردیت: وقتی وارد رابطه می‌شی باید مدارا و سازشت بالاتر بره اما این به این معنی نیست که هویت فردی‌ات رو فراموش کنی. هر دوی شما وقتی وارد رابطه شدید، زندگی‌های جداگانه‌ای داشتید. خانواده، دوست، کار، سرگرمی و …. . چیزایی که دوسشون داری یا انتخابشون کردی و نباید تغییرشون بدی یا ازشون بگذری. خیلی خوبه که تا جایی که می‌تونی پارتنرت رو همراهی کنی توی علاقه‌هاش ولی تو زندگی جداگانه‌ی خودت رو هم لازم داری و رابطه‌ی سالم، رابطه‌ایه که فرصت داشتن این زندگی رو به تو بده و همچنین فرصت گسترش و تقویت مهارت‌ها رو پیش روت بذاره. موقعیت‌های جدید برای تجربه‌های جدید و … نه این‌که باعث بشه تمام زندگی فردی‌ات رو بی‌خیال شی و محدودت کنه یا وادارت کنه به وانمود کردن اونچه نیستی یا اونچه دوست نداری.
 7. ارتباط کلامی مناسب: حتما درباره‌ی این‌که دوتا فرد یه رابطه زبون همدیگه رو نمی‌فهمن زیاد شنیدی. ماجرا اینه که مثلا همه می‌دونیم «هیچی» چقدر معنی‌های متفاوتی می‌تونه داشته باشه بسته به این‌که کی، در چه موقعیتی و در جواب چه سوالی بگه. نکته‌ی مهم اینه که اگه مطمئن نیستی منظور طرف مقابلت دقیقا چیه ازش بپرسی و واضح و صادقانه حرف بزنی تا از همون اول جلوی سوتفاهم‌ها رو  بگیری. درضمن هیچ‌وقت چیزی رو نگفته نذار از ترس اینکه اون چیزی نیست که دوست پسر یا دوست دخترت می‌خواد بشنوه. اگه نیاز داری به بیان یا درستی حرفت فکر کنی، این مهلت رو از طرف مقابلت بگیر و اون هم اگه آدم با درکی باشه این فرصت رو به تو می‌ده. اما درهرحال چیزی رو سر بسته و نگفته نذار و ارتباط کلامی صادقانه، واضح و با احترامی با طرف مقابل برقرار کن.

 

رابطه‌ی عاطفی ناسالم

رابطه زمانی ناسالم می‌شه که رفتاهای نامناسب، کنترل کردن‌های بیش از حد، سو استفاده و عدم احترام همراه باشه. ویژگی‌هایی مثل احترام و مهربانی از لازمه‌های یک رابطه‌ی سالمن. اگر کسی به هر دلیلی این رفتار رو در رابطه نداره (ممکنه در خانواده‌ای باشه که زن و شوهر رفتار نامناسب یا حتی گاهی سواستفاده‌گرایانه‌ای با هم دارن و به نظرش نرمال بیاد درحالی‌که این رفتارها در یک رابطه اصلا نرمال نیست)، باید یاد بگیره یا حتی اگه لازمه چند جلسه مشاوره بره و رو خودش کار کنه تا برای ورود به یک رابطه‌ی عاطفی آماده بشه. حتی اگر عذاب وجدان می‌گیری از این‌که طرف مقابلت رو به خاطر این رفتارهاش از خودت روندی، مهم اینه که اول از خودت محافظت کنی. ادامه دادن به رابطه‌ای که رفتارهای سواستفاده‌گرایانه یا همچون چیزی درش اتفاق می‌افته، انتخاب سالم و موثری برای هیچ‌کس نیست. برای این‌که ماجرا برات روشن‌تر بشه، چندتا موردی که در ادامه اومده رو با دقت بخون و ببین آیا همچین نشانه‌هایی در رابطه‌ای که توش هستی وجود داره؟

نشانه‌های سواستفاده در رابطه

استفاده از کلام‌های غیراخلاقی یا آسیب فیزیکی (مثل کتک زدن) زدن یا به زور وادار به برقراری رابطه‌ی جنسی کردن، نشانه‌هایی از سواستفاده در رابطه‌ست. وقتی دوست دختر یا دوست پسرت همچین رفتارهایی می‌کنه اول از خودت بپرس که دوست دختر یا دوست پسرت…

خلاصه بدون زمانی که خواست بیش از اندازه کنترلت کنه، خشونت فیزیکی در مقابلت نشون داد یا مجبورت کرد به برقراری رابطه‌ی جنسی، وقتیه که رابطه از حالت سالم دراومده و حتی وقتشه که رابطه رو تموم کنی. به به دوست یا یکی از اعضای خانواده‌ات که قابل اعتمادن بگو و مطمئن باش که مقابلش امنیت خواهی داشت.

گاهی ممکنه تمام گیر دادن‌ها، زدن‌ها و حتی رابطه‌های جنسی اجباری رو عشق زیاد قلمداد کنن و با عشق توجیهش کنن اما حتی اگه این‌طور باشه، اینا راه‌های خوب و قشنگی برای نمود عشق نیستن. هیچ‌کس اونقدر ناشایست نیست که بخواد کتک بخوره یا از اونچه دوست داره منع شه یا مجبور به رفتارهای جنسی ناخواسته بشه.

تشخیص سواستفاده‌ی احساسی (که شامل تمسخرها و تحقیرها یا بد حرف زدن‌ها می‌شه) کمی سخته اما تمام چیزهایی که گفته شد، سواستفاده‌های احساسی هستن که فقط در لحظه‌ی اتفاق افتادن رو آدم اثر نمی‌ذارن. بلکه اثر منفی و آسیبشون مستمر و دنباله‌داره.

اولین قدمی که باید برداشته شه تا مورد سواستفاده قرار نگیری اینه که بدونی لایق این هستی که هیچ نوع سواستفاده‌ی جنسی یا احساسی ازت نشه!

پس یه دور دیگه نشونه‌های سواستفاده در رابطه رو با هم دوره کنیم؟

اگر مورد سواستفاده قرار گرفتی چه باید بکنی؟

اگر عاشق کسی هستی اما احساس می‌کنی گاهی مورد سواستفاده قرار می‌گیری یا می‌ترسی، وقتشه که از رابطه بیای بیرون. اول مطمئن شو که امنیت داری. شرایطت رو با یه بزرگ‌تر یا یه دوست قابل اعتماد در میون بذار. اگر آسیب فیزیکی دیدی حتما به پزشک قانونی مراجعه کن. همین‌طور اگر مورد تجاوز قرار گرفتی. آسیب فیزیکی و تجاوز هر دو کارهای غیر قانونی هستن حتی اگه توسط کسی انجام شه باهاش رابطه‌ای برقرار برکردی.

اجازه بده که دوستات، خانواده‌ات، معلم، مشاور و آدم‌هایی که اطرافت هستن و دوستت دارن کمکت کنن. ممکنه خجالت بکشی یا احساس کنی دیگه پیش هیچ‌کدوم جایی نداری. اما این دقیقا زمانیه که بیشتر از هروقت دیگه به کمک و حمایت نیاز داری. اون‌ها هم دوست دارن کمکت کنن پس این اجازه رو بهشون بده. این‌که از آدما کمک بخوای نشانه‌ی ضعف نیست. بلکه نشانه‌ی اینه که می‌خوای از شرایطی که توش بودی بیای بیرون، مشکلت رو حل کنی و دوباره روی پای خودت بایستی. پس سعی نکن مسئله رو به تنهایی حل کنی. اجازه بده دیگران به روند خوب شدن حالت کمک کنن و سرعتش رو بیشتر کنن به‌خصوص زمانی که هنوز عاشق فردی که ازت سواستفاده کرده،  باشی.

اگر مورد تجاوز قرار گرفتی، اینجا (لینک تجاوز) مفصل می‌تونی درباره‌اش بخونی.

چرا بعضی رابطه‌ها انقدر سخت پیش می‌رن؟ 

یه موردایی هست که تو رابطه ممکنه اذیتت کنه یا رابطه رو خیلی سخت نشون بده. مثلا…

 

اگه جواب رد شنیدی….

درسته، رد شدن دقیقا احساسی رو به همراه می‌آره مخالف زمان‌هایی که آدم پذیرفته می‌شه اما به این معنی نیست که من آدم ارزشمندی نیستی یا کسی دوستت نداره. فقط به این معنیه که در اون یک موقعیت و با اون آدم ماجرا اون‌طور که تو انتظار داشتی پیش نرفته. نگو «از فلانی جواب رد شنیدم چون اصلا دختر/پسر جذابی نیستم.» یا «من هیچ‌وقت شانس ندارم.» اینا مواردی نیست که بشه بهش استناد کرد. به چی می‌شه استناد کرد؟ چیزی که قابل دیدن یا شنیدن باشه. اگه واقعا طرف مقابل برگشت گفت «باهات بیرون نمیام چون جذاب نیستی» یعنی تو برای اون آدم جذاب نیستی. اما هیچ حکم کلی نمی‌شه درباره‌ش داد.

اینکه دربارۀ ویژگی‌هات اغراق کنی یا چیزی رو برای خودت درست کنی که حقیقت نداره، فقط تو رو در چشم خودت کوچیک می‌کنه و ترست رو برای تجربه‌های بعدی بسیار زیاد می‌کنه و اعتما به نفست رو کم.

بنابراین اگه جواب رد شنیدی، یادت باشه که ماجرا در این زمان با این آدم طبق انتظار تو پیش نرفته. همین و بس. اگه هم فکر می‌کنی واقعا مشکلی داری که به خاطر اون جواب رد شنیدی و خوبه که برطرفش کنی، خب بسم الله! دست به کار شو. چی از این بهتر که آدم از یه موقعیت ناخوشایند برای پیشرفت استفاده کنه؟ اصلا  اینجا (لینک جواب رد) خیلی مفصل‌تر می‌تونی دربارۀ جواب رد شنیدن تو هر زمینه‌ای بخونی.

اتمام رابطه 

دلایل زیادی وجود داره که یه رابطه تموم می‌شه.

 1. رشد در شرایط متفاوت و دور از هم: ممکنه از یه جایی به بعد احساس کنین که ارزش‌ها، عقاید، سبک زندگی و علاقه‌هاتون اونقدر که اون اول به نظر می‌اومد هم‌خونی ندارن.
 2. تغییر نوع احساسات به طرف مقابل: ممکنه از یه جایی به بعد دیگه با هم بودن اون خوشی و آرامشی رو که بهت می‌داد، نده. ممکنه مداوم با هم جر و بحث کنید و هیچ چیز یکسانی رو نخواین. ممکنه یکی‌تون احساساتش نسبت به یکی دیگه برانگیخته شه یا حتی یه دفعه بفهمی اصلا الان برای رابطه‌ی بلندمدت آماده نیستی.
 3. سو استفاده‌های احساسی و جنسی: درباره‌ی اینا مفصل حرف زدیم.

اکثر آدما تو زندگیشون پروسه‌ی به‌هم زدن رو طی می‌کنن. اگه تا حالا این پروسه رو طی کرده باشی می‌دونی که اتفاق دردناکیه حتی اگه به نفع هردو طرف بوده باشه و بهترین اتفاقی که می‌تونست بیفته!!

چطور باید به هم زد؟

وقتی داری درباره‌ی به‌هم زدن با دوست دختر یا دوست پسرت فکر می‌کنی ممکنه دچار احساسات متناقضی بشی. خب بالاخره به یه دلیلی با هم دوست شدین و مدتی اوقات خیلی خوشی با هم گذروندین بنابراین طبیعیه که سوالایی مثل “کار درستیه؟” “پشیمون نمی‌شم؟” “امکان بهتر شدن رابطه‌مون نیست؟” مدام در ذهنت تکرار شه. به هم زدن تصمیم ساده‌ای نیست پس خوبه که قبل از انجامش خوب فکر کنی.

اگر از این‌که مطمئن شدی باید رابطه رو با هم زد، باز هم گفتگوی ناخوشایندی با دوست دختر یا دوست پسرت خواهی داشت و اون احتمالا ناراحت، دل‌شکسته و حتی ناامید می‌شه. اگر کسی باشی که داره به هم می‌زنه، قطعا دوست داری این اتفاقا با احترام و بدون ناراحتی زیاد انجام بشه. اگر هم نباشی دوست نداری صدمه‌ای در رابطه بخوری.

رابطه‌ها و شرایط با هم متفاوتن بنابراین نمی‌شه برای همه یه نسخه پیچید و گفت این‌جوری به هم بزنی بهتره! اما یه سری باید و نبایدهای کلی هست که وقتی می‌خوای شروع کنی گفتگویی داشته باشی که قراره آخرش به به هم زدن منجر شه، خوبه که تو ذهنت باشه…

بایدها

نبایدها

این موارد فقط برای به‌هم زدن نیست. اگر کسی ازت دعوت کرد که باهاش بری بیرون هم خوبه که این باید و نباید ها در ذهنت باشه و با احترام جواب رد بهش بدی.

حرف آخر

رابطه‌ی عاطفی می‌تونه از بهترین و چالش‌برانگیزترین اتفاقات زندگی‌ات باشه. پر از خوش گذرونی، عشق، هیجان، احساسات شدید و عجیب و همچنین دل‌شکستگی! چه تو رابطه هستی چه نه، حواست به انتخابت باشه. کسی رو انتخاب کن بهش نزدیک بشی که فکر می‌کنی واقعا برات خوبه اگر هم هنوز کسی به چشمت نیومده صبر داشته باش. آدم‌های زیادی رو در زندگی‌ات خواهی دید و باهاشون آشنا خواهی شد.

به ویژگی‌ها و ارزش‌هایی که در یک رابطه برات مهمه فکر کن و ببین چقدر با یه رابطه‌ی سالم جور در میاد. این ویژگی‌ها و مهارت‌ها رو در خودت هم پرورش بده و تقویت کن.

اگر تو رابطه هستی، مطمئن شو که تدامش بهترین اتفاقیه که برای هردوتون می‌تونه بیافته. وقتی دیگه این حس رو نداشتی با دوست دختر یا دوست پسرت صحبت کن. برای بهبود همه چی بجنگ و اگه جایی حس کردی درست بشو نیست یا هرکدوم از ویژگی‌های یه رابطه‌ی ناسالم رو در رابطه‌ات می‌دیدی، دوباره فکر کن و تصمیم بگیر.

چه رابطه‌ات کوتاه مدت باشه و چه بلند مدت، می‌تونه معنی و ارزش زیادی داشته باشه. هر رابطه کمک می‌کنه یه چیزایی یاد بگیریم یا یه چیزایی رو درونمون پیدا کنیم و پرورش بدیم. درباره‌ی کسی که به عنوان پارتنر مقابلمون قرار می‌گیره می‌فهمیم و تکلیفمون با خودمون معلوم می‌شه که چه معیارهایی داریم برای این‌که در آینده بپذیریم کسی دوست دختر یا دوست پسرمون باشه. درواقع یه فرصته برای این‌که توی رابطه بودن و معشوق بودن رو تجربه کنیم و به شکل‌گیری هویتمون کمک می‌کنه که اینجا (لینک هویت) مفصل می‌تونی درباره‌اش بخونی.

درعین حال به هم زدن هم می‌تونه یه فرصت برای یادگیری باشه. آسون نیست، اصلا آسون نیست ولی یه فرصت برای این‌که تو حد اعلای احترام گذاشتن به احساسات یه آدم دیگه رو تمرین کنی. به هم زدن با همه‌ی سختی‌هایی که داره مهارت‌هایی رو در ما پرورش می‌ده. مثل مهربان و روراست و محکم بودن در شرایط سخت. بعد هم ممکنه مدتی طول بکشه تا با این به هم زدن کنار بیای. سعی کن به خودت فرصت بدی تا ماجرا رو برای خودت حل کنی و بعد از فاصله‌ای که گرفتی رابطه‌ی جدیدی رو شروع کنی.

رفتن به نوارابزار