بیش فعالی و نقص توجه

به این مقاله امتیاز بدید: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4٫33 out of 5)
Loading...

 

علیرضا فردا دو تا امتحان داره ، دورش پر از برگه و دفتر و کتابه ! تو دلش پر از استرس و اضطراب . تقریبا دو ساعته وسط دفتر و کتاباش نشسته ولی دو صفحه بیشتر نخونده ، توی این دو ساعت حدودا بیست بار گوشیشو چک کرده ، پنج بار رفته سر یخچال ، دو بار به دوستاش زنگ زده ، به تعطیلات تابستون فک کرده ، به اینکه ده سال دیگه قراره چه کاره بشه و در آخر هم به این فک کرده بازی جدید پی اس فور که اومده رو چجوری بخره و کی بازی کنه، همینطوری که پشت میز نشسته تق و تق پاهاشو تکون میده و به میز میکوبه . انگار با صندلیش مشکل داره ، مامانش همیشه بهش میگه : من نمیدونم ! مگه صندلی های تو میخ دارن که دو دیقه نمیتونی روشون بشینی ؟؟ پدر و مادرش به بیش فعالی شک کردن و قراره چند روز دیگه با هم برن پیش روانشناس.

خلاصه میشه گفت همه کاری کرده به جز اینکه حداقل یه فصل از کتابش رو بخونه . علیرضا خودش هم ازین وضعیت راضی نیست . همیشه وقتی میره مدرسه با خودش میگه کاش دیشب درسامو میخوندم و کلی خودش رو سرزنش میکنه ، نمره هاش اصولا خوب نیستن و کسی اون رو به عنوان دانش آموز باهوش نمیشناسه ولی برای خودش نمره هاش خیلی مهمن …

حالا این مشکل در توجه و بیش فعالی از کجا میاد؟

اختلال در توجه و بیش فعالی یا به قول خارجیا (ADHD) یه ویروس نیست که یهو بیاد و برای زندگی ما مشکل ایجاد کنه! ریشه های این اختلال برمیگرده به دوران کودکی و حتی بعضی ها میگن به دوران جنینی. مثلا اگر مادر وقتی حاملست در معرض یک سری مواد شیمیایی خطرناک مثل سرب قرار بگیره یا حتی خود مادر / پدر این اختلال رو داشته باشن ، ممکنه فرزندشون که جنین کوچیکیه و در حال شکل گیریه هم تحت تاثیر قرار بگیره و درون مدارهای عصبی و مغزیش مشکلاتی ایجاد بشه.

adhd - بیش فعالی

چجوریا هست؟

همه ی ما” بعضی وقتا “ممکنه خیلی حواسمون پرت شه یا یه سری کارهامون رو با بی دقتی و بی توجهی انجام بدیم ، یا اینکه حوصله نداشته باشیم یه جا بشینیم ، هی وول بخوریم و پر از جنب و جوش باشیم؛اما بچه هایی با اختلال بی توجهی و بیش فعالی ، “همیشه” با این مساله درگیرند.

adhd - بیش فعالی

بعضی از نشونه های اختلال بی توجهی و بیش فعالی :

 

همه ی این نشون ها یه سری عوارض بعدی هم داره . مثل افت تحصیلی و نمره های پایین ، تند تند حرف زدن و نامفهوم بودن صحبتهاشون ، آسیب های جسمانی که از تکون خوردن ها و خطر کردن های زیاد ایجاد میشه . اعتماد به نفس پایین به خاطر عدم توجه کافی و در نهایت موفق نشدن در انجام کارها و طرد شدن توسط دوستان .

همه ی ماها اگه بخوایم و تلاش کنیم میتونیم یه جوری تو بدترین شرایط هم آروم بشینیم یا یه جوری حواسمون به رفتارها و حرفامون باشه و توجهمون رو به موضوع خاصی نگه داریم ،  اما این بچه ها حتی اگه بخوان و تلاش کنن هم نمیتونن توجهشون رو نگه دارن یا تکون نخورن .  به عبارتی دست خودشون نیست و این رفتارهاشون از” قصد” نیست.

چیکارش میشه کرد؟

خیلی از این نشونه ها و علایم رو میشه با خوردن داروی مخصوصی به نام ریتالین بهتر کرد ، علاوه بر دارو مراجعه ی مداوم به روانشناس و سپری کردن دوره های درمانی ، میتونه خیلی به کیفیت زندگی بچه هایی که با این اختلال درگیر هستن کمک کنه. معمولا اون ها بعد از گذروندن درمان ، عملکردهای بهتری توی مدرسه و زندگیشون دارن . خبر خوش اینه  که خیلی از نشونه های بیش فعالی با گذروندن کامل درمان و بعد از گذشتن زمان میتونه کمرنگ بشه و از بین بره .

توی این مقاله یه سری توصیه (به زبون انگلیسی) به نوجوون ها کرده که خوندنش مکمل این مقاله میتونه باشه. این مقاله هم یه سری توصیه به پدر و مادرها در این مورد داره که میتونید به پدر و مادرهاتون بدید تا بخونن (زبونش انگلیسیه).

ازکجا بفهمم که من هم بی توجهی بیش فعالی دارم یا نه ؟

خب تنها راهش مراجعه به روانشناس / روانپزشک هست. روانشناس ها یاد گرفتن که با مشاهده و پرسیدن نشونه های خاصی این اختلال رو تشخیص بدن . تشخیص دیگه ای مثل تست های آزمایشگاهی براش وجود نداره .

سخن آخر:

همه ی ما ممکنه یه سری نشونه هایی از بی توجهی و بیش فعالی رو در خودمون ببینیم اما برای تشخیص اختلال نیاز داریم به شدت نشونه ها ، تعداد و فراوانی نشونه ها و مدتی که این نشونه ها با ما همراه هستن، دقت کنیم. اگر شدت ، مدت و تعداد نشونه ها از یه حدی بیشتر شدن و علاوه بر این ها به روند عادی زندگیمون صدمه زدن و نذاشتن تکالیف مختلفمون رو به درستی انجام بدیم ، اونوقته که میتونیم بگیم با یه اختلال روبرو هستیم . بنابراین به اشتباه به خودتون یا دیگران برچسب نزنین.

رفتن به نوارابزار