چطور خوش‌حال باشم؟

کلافه و خسته اومد بالا اسکیتش رو پرت کرد گوشه‌ی خونه و رفت تو اتاقش. مامان و باباش گیج مونده بودن و نمی‌دونستن چی شده.. اصلا چند وقتی بود که کیمیا مثل قبل نبود. هیچ‌وقت بچه‌ی بگو بخند و شلوغی نبود اما وقتی از اسکیت میومد حالش خوب بود همیشه. تازگیا بعدِ اسکیت هم تو خودش بود و با کسی حرف نمی‌زد.

نشسته بود لبه‌ی تختش و دلش می‌خواست گریه کنه.

«مسابقه‌ی امروز رو اگه می‌بردم که انقدر حالم بد نبود الان. حالا مامان هم می‌خواد بیاد هی بپرسه چی شده؟ اه… کاش ایران نبودم. این وضعشه بابا اه! هیچ دلخوشی‌ای آدم نداره اینجا. این از خونواده که یه وقتایی انگار فقط کیان بچه‌شونه، اون از مدرسه، اینم از اسکیت… خدایا چی می‌شه من از اینجا برم؟ چقدر مردم اونجا خوب و شاد زندگی می‌کنن…»

خیلی وقتا ممکنه خوشحالی رو طلب کنیم و در ادامه هم یادمون بیاد که اوضاع و شرایط جوری نیست که خوشحال باشم. معمولا با خودمون فکر می‌کنیم… “اگه اوضاع جور دیگری بود خوشحال می‌بودم!” واقعیتش اینه که اگه بشینیم و صبر کنیم تا اتفاق خوبی بیافته و زندگی زیر و رو شه و ما هم خوشحال شیم، هیچ‌وقت این اتفاق نمی‌افته. اونچه مهمه اینه که خوشحالی رو توی همین شرایطی که توش هستی وارد کنی. ماجرا اینه که خوشحالی این‌طوری به وجود نمیاد. پژوهش‌ها نشون داده که در صد کمی از خوشحالی، بستگی به شرایطِ زندگی فردی – اتفاقات ریز و درشتی که ممکنه بیفته – داره. پس… خوشحالی رو آدم از کجا بیاره؟

آدما خوشحال به دنیا میان؟

بعضی آدما کلا شادن! ذاتشون شاده انگار. احتمالا آدمی رو دیدی که کلا خوش‌ بین به دنیا و شاده؛  خب برای همچین آدمایی خوشحال بودن خیلی کار سختی نیست چون انگار یه بخشی از طرز رفتارشونه. اما خب تکلیف بقیه چیه؟ اونایی که بخشای تاریکِ ماجراها رو هم می‌بینن حتی گاهی بیشتر از خوشحالیاش به چشمشون می‌آد.این آدما اگه بخوان خوشحال زندگی کنن، راهی هست؟

پژوهش‌ها نشون می‌دن که بخش زیادی از عوامل مرتبط با خوشحالی، دست خود ماست یعنی به چیزهایی  بستگی داره که ما روشون کنترل داریم که خب این یعنی تقریبا همه‌ی آدما می‌تونن برای خوشحال‌تر زندگی کردن کاری کنن.

اصلا چرا خوشحالی مهمه؟

خوشحالی خیلی بیشتر از یه حال خوب یا یه صورتکِ زردِ خندونه!! احساسیه که به واسطه‌اش تو واقعا از زندگی‌ات لذت ببری و زندگی‌ات رو ارزشمند بدونی. خوشحالی مثل یه کلید می‌مونه تو زندگی. انگیزه‌ایه برای ادامه. پس خوشحالی صرفا خندیدن برای چند ساعت ، سرگرم و شاد بودن تو یه مهمونی یا یه سفر چند روزه نیست. اینجا منظورمون از خوشحالی، احساس رضایت و ارزشمند شمردن زندگیه.

باز طبق همون پژوهش‌ها،  محققان به چند دست آورد مهم  برای  پیدا کردن خوشحالی رسیدن:

اونچه که برای یه زندگی خوشحال بهش نیاز داریم

خوشحالی چیزیه که روانشناسها  خیلی بهش اهمیت می‌دن و حتی عده‌ای هستن که تخصصی روی این مسئله کار می‌کنن. در اصطلاح بهش می‌گن روانشناسی مثبت. این عده‌ای که دارن روی روانشناسی مثبت کار می‌کنن، به چندتا ابزار رسیدن که برای خوشحال زندگی کردن لازمن!  بیا با هم یه نگاهی بهشون بندازیم:

  1. احساسات مثبت: نشاط، حسِ دوست داشته شدن، افتخار، سرگرم بودن، آرامش، حس اعتماد به نفس داشتن، امیدواری، خلاقیت، پشتکار، هیجان و…. احساسای مثبتی هستن که همه‌ی ما تو زندگی بهشون نیاز داریم.

جدا از حال خوب داشتن، احساسات مثبت، تاثیر خیلی خوبی روی سلامت بدن و روانمون دارن. کمترین فایده‌شون اینه که کلافگی و افسردگی رو از آدم دور می‌کنن و حتی روی تقویت سیستم ایمنی بدن هم نقش دارن.

درک هرروزه‌ی احساسات مثبت، خیلی روی حس خوشحالی و خوشحال زندگی کردن ما تاثیر داره. به خاطر همینه که انقدر توی روانشناسی به کارایی که به آدم حسِ مثبت می‌ده، تاکید می‌شه حتی اگه خیلی کوتاه و کم باشه مثل یک ربع بازی کردن با یه بچه‌ی کوچیک. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه بیشتر درباره‌ی احساسات مثبت بدونی، اینجا (مقاله‌ی احساسات مثبت) رو بخونی.

در کنار تقویت احساسای مثبت، مهمه که بتونی احساسای منفی یا ناخوشایندت رو هم مدیریت کنی. برای بیشتر دونستن درباره‌ی این هم پیشنهاد می‌کنم اینجا (احساسات هیجانی) رو بخونی.

  1. نقاط قوت و علاقه‌ها: حوزه‌ای که توش خوب عمل می‌کنیم یا مهارتی که به خوبی داریمش و به کار می‌گیرمش و یا ویژگی‌های مثبتِ شخصیتیمون، جزو نقاط قوتِ شخصیت ما هستن. زمانی که ما این نقاط قوت رو بشناسیم و پرورششون بدیم، خوشحالیِ درونیمون هم بیشتر می‌شه. وقتی توی یه کاری که دوستش داریم، مهارت داریم؛ موقع انجام دادنش غرق اون کار می‌شیم. این غرق‌شدگی یکی از لحظات لذت‌بخش زندگی آدمه و خودش یه پا خوشحال زندگی کردنه. نقاط قوت و غرق‌شدن‌های روزمره‌ات رو پیدا کن و بهشون توجه کن. مطمئن باش خوسحال‌تر خواهی بود.
  2. روابطِ انسانیِ خوب و سالم: ما از آدمای اطرافمون تاثیر می‌گیریم. زندگیمون و دغدغه‌هامون باهاشون گره خورده بنابراین خیلی مهمه با این آدما که بعضا بخش زیادی از روز رو باهاشون سر و کله می‌زنیم، رابطه‌ی خوبی داشته باشیم وگرنه که همه‌اش می‌شه اعصاب‌ خردی و ناراحتی. وقتی آدم‌هایی که در زندگیمون هستن رو حمایت کنیم و همین‌طور اون‌ها هم ما رو حمایت کنن، آدم‌های موفق‌تری خواهیم بود کنار هم. نه؟ برای اینکه بتونیم روابط رو خوب و سالم بسازیم و جلو بریم، لازمه که چندتا مهارت پایه رو بلد باشیم:
  1. معنا و هدف زندگیمون رو پیدا کنیم: زندگی ممکنه با کارای روزمره شلوغ پلوغ باشه. خیلی از ما تند و تند کار می‌کنیم و دنبال رسیدن به مرحله‌ی بعدی هستیم اما این میون اگه یه وقتایی به خودمون استراحت بدیم و فکر کنیم راجع به اینکه دقیقا داریم چه می‌کنیم و به کجا می‌خوایم برسیم، باعث می‌شه هدفمون رو گم نکنیم و دچار روزمرگی نشیم! و همین باعث خوشحال‌تر زندگی کردنمون می‌شه.

به تاثیر کارها و رفتارهات دقت کن. تو چطوری تو زندگی تغییر ایجاد می‌کنی؟ زندگی تو بر پایه‌ی ارزش‌های تو شکل می‌گیره. به ارزش‌هات فکر کن. چه چیزایی تو دنیا برات ارزشمندن؟ (کمک کردن به آدما؟ محیط‌زیست؟ پول؟ حیوونا؟ ….)

از چه راه‌هایی می‌خوای دنیا رو تبدیل به جای بهتری  برای زندگی کردن بکنی؟ به کارهای روزانه‌ای که در این راستا انجام می‌دی – حتی اگر خیلی کوچیک –  دقت کن. این‌طوری زندگی‌ات معنا می‌گیره و برای خودت خوشایندتر خواهد بود و در نهایت همون هدفی که تمام این پاراگراف‌ها رو به‌خاطرش خوندیم اتفاق می‌افته… اینکه خوشحال‌تر زندگی می‌کنی.

  1. رسیدن به خواسته‌ها: آدم وقتی به خواسته‌هاش می‌رسه حس پیروزی بهش دست می‌ده! (از همون دسته احساسات مثبت) تا حالا تجربه‌اش کردی؟ اما در صورتی آدم این حس بهش دست می‌ده و اصلا می‌فهمه چیزی که بهش رسیده یه خواسته بوده ، که برای خودش هدف تعیین کنه. از کوچیک تا بزرگ. واقع‌بینانه و غیرواقع‌بینانه. اما اتفاقی که توی تعیین هدف‌ها واقع‌بینانه می‌افته اینه که برای رسیدن بهشون راحت‌تر می‌تونی برنامه‌ریزی کنی و زودتر بهشون می‌رسی و این رسیدن و حسِ پیروزی، خوشحالی و رضایت‌خاطری از زندگی در اعماق وجودت ایجاد می‌کنه که واقعا خوبه. حال خوبیه!

خب… جمع‌بندی کنیم؟ زندگی خوشحال تکلیفش معلومه؟ احساسات مثبت ، نقاط قوت ، ارتباطات ، پیدا کردن معنا و تعیین هدف! دوتا چیز هستن که توی تمام این پنج مورد اهمیت و تاثیر خیلی زیادی دارن. اعتماد به نفس و عزت نفس. بنابراین پیشنهاد می‌کنم این دو جا رو هم بخونی: این (اعتماد به نفس) و این (عزت نفس)

رفتن به نوارابزار