دلواپسی‌ها

دوران بلوغ دوران نسبتا طولانی و شاید یکی از عجیبت ترین، پر فراز و نشیب ترین و پردردسر ترین دوره های زندگی باشه. همه نوجوانان ناگهان با فضایی مواجه می شن که به کلی تازگی داره و سخت تر از همه اینکه همه چیز در پرده ای از ابهام فرو میره، راجعبه اصلی ترین نگرانی های ما کمتر مستقیم و شفاف صحبت می شه  بین هم سنهامون هرکی از هر دری سخن میگه که نمیدونیم درسته یا نه. علاوه بر همه مسایلی که از نظر عاطفی و اجتماعی ، درون خودمون یا در مواجه با دیگران درگیرش میشیم، بدن خودمون مدام در حال تغییره و به دنبالش احساسات و فکرهامون. اگر پایه اصلی همه این تغییرات رو یعنی تعییرات بدنمون رو بدونیم شاید بتونیم بهتر خودمون رو درک کنیم و از این اطلاعات به عنوان نقطه اتکایی استفاده کنیم و راحت تر با مسایلی که به همراه داره کنار بیایم. میتونی هر سوال و نگرانی رو در مقاله دلواپسی ها پیدا کنی.

از کجا بدونم که این تغییرات چقدر طبیعیه؟

دوران بلوغ یک دوران گذاره.  با شروع بلوغ، ما کم کم انتظارتغییرات فیزیکی در بدنمون رو داریم. دخترها انتظار برجستگی در پستانها دارن و پسرها منتظر ماهیچه ای تر شدن بدنشون. البته زمان بروز این تغییرات برای همه ثابت نیست که راجعبه اش میتونی نگاهی به مقاله های بلوغ زودرس و بلوغ دیررس بندازی. اکثریت افراد کم کم با این به اصطلاح «بدن جدید» کنار می آیند اما این تطبیق ممکن است اندکی زمان ببرد کم یا زیاد. نکته ی مهم اینه که احساس افراد از تغییرات بدنشان در طولانی مدت می تواند همراهشان باشد و بر اهداف و تصمیم های بزرگشان تاثیر بگذارد، در حالیکه اگر این تغییرات رو بهتر بشناسیم میتونیم باهاشون بعنوان یه فرآیند طبیعی که در همه آدمها با کمی پس و پیش طی می شود کنار بیایم . نذاریم خللی در زندگیمون ایجاد کنه. برای اینکه بهتر خودت رو آماده کنی بهتره که مقاله های بدن طبیعی و آناتومی بدن رو دیده باشی.

چرا این تغییرات اتفاق میفته؟

بدن شامل بخش های مختلفیه که بعضی از این بخش ها بیشتر از سایر دستگاه های بدن دستخوش تغییرات میشن. البته همه این تغییرات به دنبال تغییراتیه که در مغز(مقاله تغییرات مغز همه چیز رو راجعبه اش گفته.) و هورمونها(از تاثیرشون روی تغییر قدت و همه تغییراتی که در ظاهرت میبینی میتونی در مقاله هورمون ها بخونی.) رخ میده.

تغییرات مشترک بدن ما

اگه توی سنین نوجوونی‌ت هستی، به احتمال خیلی زیاد تو هم تعدادی جوش یا آکنه روی صورتت داری و حتما که اذیتت میکنه پس مقاله جوش و آکنه رو بخون تا بدونی چرا هستن و باهاشون چی کار کنی.

از اصلی ترین تغییرات این دوران رشد قدیه. چیزی که هم دوستش داریم هم سرعتش چه تند چه کند میتونه نگرانمون کنه.

در نهایت هم میرسیم به رویش موها چه در ناحیه اندام تناسلی و چه زیر بغل و همینطور بوی نه چندان خوشایندی که به تازگش بدنت پیدا کرده. راجعبه همه این مطالب و برخورد باهاش میتونی مقاله تغییرات مشترک بدن رو ببینی.

تغییرات بدن دختران

برای اینکه بتونی تغییرات رو درک کنی اول لازمه بدن خودت رو بهتر و کامل تر بشناسی مقاله آناتومی کلی بدن رو سر فرصت مطالعه کن.

پریود پردردسرترین و پر ابهام ترین تغییرات ماست. اول بهتره که ذهنت رو از اطلاعاتی که ممکنه به اشتباه شنیده باشی پاک کنی و خیالتو راحت کنی پس مقاله برداشتهای نادرست از پریود رو بخون و بعد برای اینکه بدونی دقیقا چطور اتفاق میفته مقاله پریود رو. حتمن مقاله بهداشت زمان پریود رو دیده باش که مشکلی برنخوری.

و میرسیم به سینه ها، این هم باید برات مهم باشه پس بهتره مقاله رشد سینه ها رو بخونی.

تغییرات بدن پسران

تا ندونی بدنت در حالت طبیعیش چه شکلیه نمیتونی تغییراتش رو هم دنبال کنی پس خوبه که مقاله آناتومی کلی بدن قبل از هرچیز مطالعه کنی. چیزهای زیادی میتونه با این سرعت تغییرات اسباب نگرانی باشه، اول راجعبه آلتت از طریق مقاله آیا آلت من طبیعی ست مطمین شو که همه چیز مرتبه. راجعبه نگرانیت هم درمورد عملکردش در مقاله نعوظ توضیح دادیم. اگر درگیر رویاهای شبانه شدی خودت رو ناراحت نکن، فقط کافیه در مقاله احتلام بیشتر راجعبش بدونی.

البته که همه این تغییرات مشکله اما فقط کافیه فرآیند طبیعیش رو بدونی تا با روند همه چیز سریعتر کنار بیای.

رفتن به نوارابزار