بلوغ زودرس

سارا همیشه با دختر خاله‌اش، نسرین، ارتباط خوبی داشته. هرچند خیلی از اون کوچکتره و ۱۰ سالشه. یه جورایی کوچولوترین دوستیه که داره و براش مثل اینه که خواهر بزرگترش باشه. دوست داره راجع‌به سالهایی که هنوز نسرین تجربه نکرده براش داستان‌پردازی کنه، گاهی هم غلو می‌کنه اما خب نسرین از کجا بدونه که داره غلو می‌کنه؟

اخیراً اما نسرین یه کم عجیب‌غریب شده، یه کم تودار تره و گاه و بی‌گاه سؤال‌های عجیب‌غریبی از سارا می‌پرسه که سارا نمی‌فهمه از کجا در میاره و چرا می‌پرسه. یک‌بار راجع‌به سینه‌های سارا که کی بزرگترشدن می‌پرسه یه بار راجع به اینکه هنوزم قد می‌کشه یا نه یکبار راجع‌به اینکه اونم وقتی همسن نسرین بوده اینقدر مضطرب بوده یا نه! این شد که سارا کمی نگران شد و با خاله‌اش صحبت کرد و فهمید نسرین همین چندوقت پیش اولین پریودش رو داشته، نگرانه و میترسه که دیگه قد نکشه و با دوستاش خوب راه نمیاد. سارا فکر کرد چه عجیب که انقدر زود نسرین با این چیزا روبه‌رو شده.. طبیعیه؟ فکر کرد شاید بد نباشه بره از معلم بهداشت مدرسه‌شون بپرسه. شاید بعدا یه چیزایی دستگیرش می شد که می‌تونست بیاد به نسرین هم بگه.

بلوغ زودرس چیست؟

به بلوغی گفته می‌شه که زودتر از زمان طبیعیش اتفاق بیفته. هم واسه دخترا ممکنه پیش بیاد و هم واسه پسرا. این بلوغ می‌تونه یه فرآیند در کل بدن باشه یا اینکه فقط بعضی از قسمت‌های بدن رو درگیر کنه، مثلا باعث رشد در سینه‌ها یا رشد مو در ناحیه تناسلی و زیر بغل بشه.

وقوع بلوغ از چه سنی بلوغ زودرس محسوب می‌شه؟

در تعاریف پزشکی بلوغ زودرس در دختران زیر سن ۸ سال (هر چند متوسط آن ۱۱ سال است) و در پسران زیر ۹ سال (هرچند متوسط آن ۱۲ است)، عنوان می‌شه؛ اما بسته به هر فرد و شرایطش می‌تونه اندکی متغیر باشه. با مراجعه به متخصص غدد می‌تونی هر نوع نگرانی رو از خودت دور کنی. به هر حال سن بلوغ در حال حاضر توی خیلی از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه روبه‌کاهشه. به‌علاوه سن بلوغ توی بعضی از خانواده‌ها به‌طور کلی پایین‌تره.

علایم بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ زودرس در دختران معمولاً با علایم معمول بلوغ مثل رشد سینه‌ها و وقوع قاعدگی در سنین پایین‌تر از معموله. در پسران هم همان صفات ایجاد شده هنگام بلوغه که شامل رشد آلت و بیضه‌ها، دورگه‌شدن صدا و رویش مو روی صورت که در ابتدا روی لب بالایی رشد می‌کنه.  علایمی هم که بین دختران و پسران مشترکه شامل رشد موی بدن، ناحیه تناسلی و زیر بغل، رشد ناگهانی قد، آکنه و بوی بد بدنه.

بلوغ زودرس چرا اتفاق میفته؟

بلوغ زودرس می‌تونه علل مختلفی داشته باشه؛ اما لازمه بدونید احتمال وقوعش در دختران ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از پسرانه و اغلب اوقات بدون اینکه مشکل سلامت خاصی وجود داشته باشه اتفاق میفته در حالیکه در پسران که احتمال وقوعش کمتره و معمولا به دنبال یک مشکل در یکی از سیستم‌های بدنه.

گاهی بلوغ زودرس می‌تونه علل حدی داشته باشه از جمله تومورهای مغزی، ضربه و آسیب به سر، یا تخمدان‌ها یا ابتلا به بعضی بیماری‌ها مثل مننژیت یا اختلال در غدد تیروییدی و کیست‌های تخمدانی در دختران.

چه عواملی ممکنه احتمال بلوغ زودرس رو بیشتر کنه؟

بلوغ زودرس چه مشکلاتی رو ایجاد میکنه؟

درمان بلوغ زودرس به چه شکله؟

هدف اصلی درمان توقف یا کند کردن بلوغه. اگر عامل اولیه ای مثل تومور باشه اون رو درمان میکنن و اگر نه، جلوی ترشح هورمونهای جنسی رو با دارو میگیرن. به این ترتیب صفحه های استخوانی بسته نمیشن و همچنان فرصت رشد قدی برای کودک باقی میمونه. همچنین رشد سینه ها در دختران متوقف میشه یا حتی کوچک میشه و کودک فرصت میکنه به لحاظ روحی برای بلوغ آماده شه .

بلوغ در هر سنی پیچیدگی های خودش رو به همراه داره ولی این پیچیدگی و نگرانی ها هرچی از سن پایینتری باشه خب طبیعتا سخت تره. امروزه با درمان های دارویی درست و زیر نظر متخصص غدد میشه جلوی همه این اتفاقا رو به راحتی گرفت .

رفتن به نوارابزار