مراقبت از پوستم

کیمیا خیلی به این چیزا اهمیت نمی ده. یعنی همیشه کارای مهمتر داره و دختری نیست که بخواد لوس باشه و وقتش رو صرف این چیزا کنه. یه مدت طولانی هم تونست خودشو بی تفاوت نگه داره اما اخیرا بدون اینکه خیلی به روی خودش هم بیاره، خیلی روی پوستش حساس شده. مدام خودش رو تو آینه ورانداز می کنه و وای که چقدر جوشهای جدید حرصش می دن. از اون بدتر جاهاشونه و یه سری لکه های قهوه ای روی بینیش که حدس می زنه از وقتی زیر آفتاب اسکیت بورد می کنه بیشتر و پر رنگ تر شده. خب سخته که نادیده شون بگیره! خصوصا که گاهی فکر می کنه بدون همه اینا صورتش خیلی خوشگلتره.

بعضی موقع ها به نظر غیر ممکن میاد که بتونیم کاری برای  پوستمون بکنیم اونم وقتی که شب خوابیدیم و صبح با یه جوش بزرگ روی دماغمون یا یه تب خال گوشه لبمون بیدار می شیم. ولی خبر خوب اینه که دستمون اون قدرها هم که به نظر میاد بسته نیست. تو این مقاله سعی می کنیم کارایی که می تونی انجام بدی تا پوستت سالمتری داشته باشی رو کامل بگیم.

آکنه

جوش وقتی بوجود میاد که یه منفذ روی پوست پر از چربیی میشه که به طور طبیعی در سطح پوست و مو هست اما در دوران بلوغ تولیدش بخاطر بالا پایین شدن هورمونها بیشتر از حد معمول می شه. بیشتر این غده های تولید کننده چربی ، در پیشانی یا چانه و بینی وجود دارن و برای همین بیشتر هم توی این قسمتها جوش می زنیم. کافیه چند نکته رو رعایت کنی تا اوضاع حسابی بهتر شه:

اگر آکنه هنوز داره اذیتت می کنه به متخصص پوست مراجعه کن! این پزشکان معمولا یک مجموعه از درمانها رو در نظر می گیرن که کمک می کنه کمتر جوش بزنیم و جای جوشها نمونه. متخصص ، درمانی رو دقیقا متناسب با پوستمون انتخاب می کنه که می تونه خیلی مفید باشه.

آفتاب و پوست

همه مون می دونیم که باید از پوستمون د برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت کنیم اما کی حاضره یه پیکنیک توی هوای آزاد رو از دست بده؟ در ضمن آفتاب می تونه فایده هم داشته باشه از جمله اینکه باعث ساخته شدن ویتامین D در بدنمون می شه. پس پیکنیکت رو برو ولی چند نکته رو هم رعایت کن:

تب خال

تب خال بخاطر ابتلا به نوعی از ویروس هرپس اتفاق میفته که به راحتی بین افراد منتقل میشه و وقتی که اون رو بگیریم، ویروس دیگه از بدنمون خارج نمی شه، بلکه روی سلولهای عصبی قرار میگیره و به محض اینکه این عصب ها به هر علت تحریک بشن(سرماخوردگی، تغییر آب و هوا، اضطراب، کم خوابی و…) تب خال می زنیم. اینجا چند نکته هست برای اینکه بتونیم هرچه بیشتر از تب خال زدن جلوگیری کنیم:

تب خال معمولا خودش بعد از یکی دو هفته می ره ولی اگر داره اذیتت می کنه با متخصص پوست یا پزشک مشورت کن! اونا می تونن داروهایی رو تجویز کنن که شدت علایم تب خال رو کم کنه یا زمانش رو کوتاه تر کنه.

یادت باشه تا وقتی که زخمت ترشح داره می تونه واگیردار باشه پس توی اون مدت مراقب باش کسی رو نبوسی یا اگه دیدی کسی زخم تب خال داره که هنوز ترشح داره مراقب باش باهاش دست و روبوسی نکنی!

اگزما

اگزما وضعیتیه که پوست قرمز و خشک می شه و به شدت می خاره. ممکنه که متوجه شده باشی که در قسمتهایی از پوستت مثل آرنجها و زانوها یا پوست صورت و گردنت بیشتر مستعد اگزما باشی. علامتهای اگزما و نحوه ای هم که بروز پیدا می کنه بین افراد متفاوته ؛ با اینکه نمیشه اگزما رو به طور کامل و همیشگی درمان کرد اما می شه هرچه بیشتر از بروزش جلوگیری کرد. اینم چند راهنمایی:

ولی اگر هنوز با کنترل اگزما با مشکل مواجهی وقتشه که سری به متخصص پوست بزنی تا درمانهای دقیقتری رو برات در نظر بگیره.

بقیه مشکلات پوستی

زگیل:

زگیل ضایعات پوستی کوچیکی هستن که بخاطر آلودگی با ویروسی به نام پاپیلوما(HPV) بوجود میان. هیچ راهی هم برای جلوگیری از ابتلا نیست به جز اینکه تماس پوستی با افرادی که بهش مبتلا هستن نداشته باشیم. ولی اگر آلوده شدیم، نباید بخارونیمش یا بهش دست بزنیم چون ویروس رو روی جاهای دیگه پوستمون با دست خودمون پخش می کنیم و زگیلهای جدید می زنیم.

داروخانه می تونه تعدادی پماد و کرم در اختیارمون بذاره که بتونیم باهاشون کنار بیایم ولی بهتره قبلش با پزشک مشورت کنیم. اگر در ناحیه اندام تناسلیمون یکی از این زگیلها رو دیدیم حتما باید به پزشک مراجعه کنیم چون نوعی از ویروسه که جزو بیماری های مقاربتی محسوب می شه و درمانش حتماً حتماً برای سلامتی خودمون و اطرافیانمون واجبه.

خطوط سفید یا بنفش روی پوست(استریا)

این خطوط روی پوست بین نوجوانها کاملا شایع و متداوله و بخاطر کش آمدن ناگهانی و سریع بافت زیر پوست حین رشد سریع در دوران بلوغ شکل می گیرن. معمولا هم با مرور  زمان کمرنگ و کمرنگ تر می شن. اما اگر تغییری ندیدی یا اذیتت می کرد با متخصص پوست درمیون بذار.

بیشتر آدما پوست سالم رو با زیبایی پوست یکی می گیرن اما حقیقت اینه که سلامت پوست خیلی فراتر از زیباییشه و برای زندگیمون حیاتیه. پس جدیش بگیر و مراقبش باش و مثل همیشه، خوب بخور و خوب ورزش کن و اگه هر تغییر عجیب و غریبی هر جای پوست بدنت دیدی از جمله تغییر رنگ یه خال کوچیک یا یه زخم کوچیک که مدت طولانیه روی بدنت هست حتما به دکتر نشونش بده و خیال خودت رو راحت کن!

رفتن به نوارابزار