روش درست استفاده از کوله پشتی

کیه که به کوله پشتیش فکر کنه؟ با خودمون دایم میکشیمش این ور و اون ور، گاهی زیادتر از خودش ازش کار میکشیم و درنهایت هم پرتش میکنیم ته کمد یا گوشه اتاق. ولی ممکنه که کوله پشتی باشه که از ما زیادی کار میکشه؟ این آخرین جمله ایه که میثم بهش رسید. و جواب هم بله است. روزهاست که از اول مدرسه ها کمردرد و پشت درد داره، بعضی روزا پشتش اینقدر خسته است که به زحمت پشت صندلی میشینه و کاراشو تموم میکنه. هر احتمالی رو بررسی کرد و تهش رسید به کوله اش که اتفاقا هر روز سنگین و سنگین تر میشه…ولی چه کاری ازش برمیاد؟

چه کیفی رو انتخاب کنم؟

کوله پشتی ها از هر انتخاب دیگه ای بهترن. کلی جیب و فضاهای جدا از هم دارن که بهمون کمک میکنه هر چیزی که میخوایم رو منظم یک جا داشته باشیم و همه چیز هم در دسترسمون باشه.

برای مدرسه و هر موقع که باید وسایل زیادی برای مدت طولانی همراهت داشته باشی، کیف کوله پشتی بهترین انتخاب ممکنه و خیلی بهتر و راحت تر و سالم تر از کیفهای کج یا یک طرفه است چون کوله طوری طراحی شده که وزنش رو به طور متوازن روی قسمتها مختلف بدن پخش میکنه و از کمک قوی ترین عضلات بدن یعنی پشت و شکم برای تحمل وزن کیف کمک میگیره. اینطوری فشار و نیروی زیادی به یک نقطه خاص از بدن(مثلا یک شانه در کیفهای کج) وارد نمیشه و آسیب هم کمتره. درکنار اینکه برای خودمون هم راحت تره و کمتر خسته میشیم.

کیف کوله پشتی چطور میتونه برامون مشکل ایجاد کنه؟

ستون فقرات ما از ۳۳ مهره تشکیل شده که پشت سر هم در یک خط صاف قرار گرفن. بین این مهره های دیسکهای بین مهره ای قرار داره. این دیسک ها در واقع صفحات غضروفی نرمی هستن که حرکت مهره ها رو هم ممکن میکنن و همینطور امکان تحمل فشار رو به مهره ها میدن و یه جورایی مثل ضربه گیر عمل میکنن. وقتی کیف زیادی سنگینی رو روی شونه هامون میذاریم بدن متمایل میشه که به عقب خم شه و برای اینکه تعادلش رو حفظ کنه، شانه ها و لگن رو به جلو خم میکنه تا از اون جلوگیری کنه. به این ترتیب مهره ها در وضعیتی که براشون غیر طبیعی محسوب میشه قرار میگیرن.

وقتی طولانی مدت و هر روز این تکرار بشه، به مرور شونه ها فرم خمیده و رو به جلویی میگیرن و گودی کمر تشدید میشه.

به علت وزن سنگین هم ممکنه با مشکل شانه، گردن، پشت یا کمردرد روبه روشیم.

اگر از کیف کج استفاده کنی یا عادت داشته باشی که کوله ات رو فقط روی یکی از شانه هات بندازی، بخاطر تمرکز سنگینی روی یک طرف ممکنه بدنت به اون سمت خم شه مثلا افتادگی شانه در اون سمت بدنت پیدا کنی. استفاده همیشه ازکیف کج میتونه تغییر دایم و جدی در ساختار ستون فقرات و طرز ایستادنت ایجاد کنه.

شده که یک وقتهایی ضعف غیرعادی ای رو در شانه هات حس کرده باشی؟ بند کیفهای خیلی باریک یا سفت میتونه عصبهایی که در شانه عبور میکنن رو تحت فشار بذاره و عصبها رو تحریک کنه یا رگ ها رو فشار بده و جریان خون رو مختل کنه. برای همین ممکنه حسی شبیه گزگز یا ضعف توی شانه، بازو یا نوک انگشتات حس کنی.

از کجا بفهمم مشکل واقعا از کیفمه؟

شاید باید کمتر وسایل بچپونی توی کیفت اگر…

اما اگر وزن کیف و اصولش رو رعایت کردی و هنوز در پشتت درد داری یا گاهی احساس بی حالی و گزگز توی دستها و پاهات حس میکنی به دکتر مراجعه کن.

چند نکته برای استفاده درست از کوله پشتی:

 

موقع بستن کیف وسایل رو به ترتیبی داخلش بچین که وسایل سنگین تر نزدیک پشتت قرار بگیرن. وسایلت رو بین قسمتهای مختلف پخش کن و همه اش رو داخل یک فضا نریز. حتما هر دو بند رو روی شانه ها بنداز و کیف رو روی یک شانه ننداز. اگرم زیادی سنگینه، چندتا از کتابها رو از توش بردار و دستت بگیر.

 

 

 

 

 

رفتن به نوارابزار