رابطه عاشقانه و نکاتی که به عنوان یک نوجوان باید بدانیم!

emotional relationships

چند روزی بود که اصلا تمرکز نداشت . مدام فکر می‌کرد رابطش  با الی چه رابطیه ؟ یک رابطه عاشقانه ست ؟

 اگر دوست دخترشه، خب الان چی میشه؟ چطور باید رفتار کنه؟ باید به مامان باباش و دوستاش بگه؟ رابطه رو تا کجا باید پیش ببره؟ اگر یک روز به هم بزنن چی؟ اصلا اگر الی برای خوش گذرونی باهاش باشه چی؟ اگر هم نیست… خب پس چیه؟

 نمی‌دونست چطور باید از ماجرا سر در بیاره ، کار درست چیه؟ همین جور باید پیش بره تا ببینه چی میشه؟ خب آخه بالاخره که چی؟

نمی‌دونست الی هم دقیقا به همین چیزها فکر میکنه . اگر میثم ازش سو‌استفاده کنه چی؟  اگر مثل مینا و اشکان بعد دو هفته رابطه عاشقانه شون به هم بخوره چی؟ اینکه دیگه عشق نیست…

ولی اون یک حس واقعی به میثم داشت.

روابط و احساسات عاشقانه چه ویژگی هایی دارن؟

تا حالا از خودت پرسیدی که از کجا بفهمم عاشق شدم یا کسی عاشقم شده؟ برای پاسخ به این سوال اول باید تفاوت بین احساسات عاشقانه و تجربه‌ی عاشقانه رو بدونیم.

احساسات عاشقانه لزوما با شخص نزدیکی تجربه نمی شن . احساس آدم به یک هنرپیشه یا حتی یک شخصیت توی فیلم یا داستان، احساس عاشقانه محسوب میشه . اصطلاحا به این حس میگن کراش زدن یا به قول بعضیا عشق در نگاه اول.

اما همین حس هم میتونه فایده داشته باشه مثل اینکه سلیقت در دوست داشتن آدم ها مشخص میشه و انتخاب های بعدی تو رو دقیق تر میکنه، ولی حواسمون باشه که کراش زدن عادتمون نشه ؛ چون واقعی نیست .

تجربه‌ ی عاشقانه کاملا واقعیه و وابسته است به اینکه تو با یک نفر دیگه در رابطه باشی .

سه ویژگی رابطه عاشقانه :

 1. بدیهیه که رابطه عاشقانه دو طرفه است . احساس عاشقانه رو ما خودمون تشخیص میدیم و تعریف ما از عشق در دوره‌های مختلف میتونه متفاوت بشه ، بنابراین اگر معیارهای یکی از ما درباره ی عشق تغییر کرد می‌تونیم راجع بهش صحبت کنیم تا برای یک ارتباط سالم‌تر به هم کمک کرده باشیم. ممکنه که توی این گفتگو ها دلخوری هم پیش بیاد ولی یادمون باشه که در هر حالتی، عشق، احترام و اعتماد رو به دنبال داره .
 2. شروع و تموم کردن یک رابطه عاشقانه تو دوره‌ی نوجوونی در واقع به انتخاب و اختیار خودمونه و هیچ اجباری توش نیست. ولی همونقدر که ما حق انتخاب داریم طرف مقابل هم این حق رو داره ، یعنی همونطور که ما از طرف مقابل خوشمون میاد اون هم باید از ما خوشش بیاد.
 3. نشونه‌ی دیگه‌ی یک رابطه عاشقانه شور جنسیه. شور و شوق های جنسی ممکنه تبدیل به رفتارهای جنسی بشه ولی هیچ لزومی نداره که فورا رابطه جنسی بعد از ایجاد رابطه عاشقانه شکل بگیره. اعتقادات، مذهب، ارزش‌ها، احساس راحتی واعتماد همه در برقراری این ارتباط موثرن. در برقراری رابطه جنسی هم ما حق انتخاب داریم و نباید بر خلاف نظرمون در این مورد تصمیم بگیریم . مثلا برای اینکه این رابطه مدت طولانی‌تری دوام داشته باشه، خودمون رو مجبور به کاری کنیم که دوست نداریم.

هفت نشانه ی رابطه عاشقانه سالم :

یک وقت‌هایی ممکنه شک کنیم رابطه‌ای که توش هستیم و به نظر رمانتیک میاد؛ یک رابطه درست محسوب میشه یا نه ؟

این احساسات و رفتارهایی که بین ما اتفاق میفته، نشونه هایی از عشقه؟

اگر به این مساله شک داریم خوبه از دور به رابطه نگاه کنیم و ببینیم که نشونه های یک رابطه موفق رو داره؟ هفت مورد زیر از نکات طلایی رابطه ست که کمک میکنه در مراقبت از رابطه بتونیم بهتر عمل کنیم:

 1. احترام متقابل:احترام متقابل در رابطه عاشقانه یعنی دو طرف برای شخصیت همدیگه ارزش قائل باشن و محدودیت‌های همدیگه رو زیر سوال نبرن. مثلا آیا ما رو به خاطر خودمون ( ویژگی های شخصیتی مثل حس شوخ طبعی‌ ، آرامش و … ) دوست داره؟ یا وقتی بهش میگیم راحت نیستیم کاری رو انجام بده ، گوش میده؟ و بعدش بی‌خیال میشه؟ برعکسش چی؟ یعنی ما هم بهش گوش میدیم؟
 2. اعتماد: واکنش دوست پسر یا دوست دخترمون وقتی داریم با یک پسر یا دختر دیگه حرف می‌زنیم چیه؟ خیلی راحت برخورد می‌کنه چون بهمون اعتماد داره؟ یا رفتارهای عجیب غریب از خودش نشون میده؟ حسادت تا حدی طبیعیه. اما چجوری نشون دادن حسادت مهمه. اگر به همدیگه اعتماد نداشته باشیم ممکن نیست بتونیم رابطه سالمی بسازیم.
 3. صداقت: صداقت رابطه تنگاتنگی با اعتماد داره. درواقع صداقت میتونه درجه‌ اعتماد و اطمینان رو خیلی بالا ببره. سخته به کسی اعتماد کنی که باهات صادق نیست. مثلا فرض کن دوستمون بهمون بگه امشب باید پیش خانواده باشم ولی با دوستاش رفته باشه سینما و این دروغش رو  شه . دفعه‌ بعد که بگه می‌خوام با خانواده باشم احتمالا خیلی سخت می‌تونی باور کنی و کم کم باعث میشه رابطه‌مون صدمه ببینه.
 4. حمایت: حمایت باید هم در شرایط سخت و هم در شرایط عادی وجود داشته باشه . بعضی‌ها هستن در شرایط دشوار حمایت خیلی خوبی می‌کنن ولی در روزمره حمایت کردن رو بلد نیستن. در رابطه ، دو طرف باید هم حامی لحظه‌های ناراحتی و خشم همدیگه باشن و هم لحظه‌های شاد و خوش.
 5. انصاف و برابری: موقع سینما رفتن کی پیشنهاد فیلم میده؟ یا وقتی می‌خواین برین بیرون با دوست‌های کی میرین؟ اگر یک نفر همیشه نظر میده و تصمیمی میگیره ، مخالف انصاف و برابریه! نه اینکه همیشه نوبتی باشه ولی باید یک تعادلی وجود داشته باشه که رابطه آسیب نبینه .
 6. فردیت:   درسته که در رابطه باید مدارا کنیم و یک جاهایی کوتاه بیایم ولی حواسمون باشه که ما هر کدوم زندگی های جداگانه و انتخاب های متفاوتی در خانواده ، پیش دوستامون و… داشتیم، رابطمون نباید مارو تبدیل کنه به کسی که نیستیم و به عزت نفسمون صدمه بزنه . همراهی کردن در رابطه به معنای دست کشیدن از علایق و فرصت ها و هویت فردیمون نیست .
 7. ارتباط کلامی مناسب:  خوبه که در روابطمون واضح و صادقانه صحبت کنیم تا جلوی سوتفاهم رو بگیریم. مثلا همه می‌دونیم «خوبم » بسته به اینکه چه کسی و در چه شرایطی بگه میتونه معنی‌های متفاوتی داشته باشه. اگر مطمئن نیستیم منظور دوستمون چیه ازش بپرسیم. اگر نیاز داریم به درستی حرفمون فکر کنیم به هم برای فکر کردن فرصت بدیم. اگر صادقانه چیزی رو به دوستمون میگیم حواسمون باشه محترمانه باشه. اگر هم دوستمون صادقانه به ما چیزی میگه ظرفیت شنیدنش رو داشته باشیم .

رابطه عاشقانه ناسالم و سمی

رابطه زمانی ناسالم میشه که با رفتاهای نامناسب، کنترل کردن‌های بیش از حد، سواستفاده و عدم احترام همراه باشه. ویژگی‌هایی مثل احترام و مهربانی از لازمه‌های یک رابطه سالمن. اگر کسی به هر دلیلی این رفتار رو در رابطه نداره ممکنه ریشه در خانوادش داشته باشه ، اما باید کار درست رو یاد بگیره یا حتی اگر لازمه چند جلسه مشاوره بره و رو خودش کار کنه تا برای یک رابطه عاشقانه آماده بشه. ادامه دادن به رابطه‌ای که رفتارهای سواستفاده‌گرایانه در اون اتفاق میفته، بی احترامی به خودمونه و ما باید اول از خودمون محافظت کنیم و اگر با طرف مقابلمون در این مورد برخورد کردیم عذاب وجدان نداشته باشیم.

الف : شش نشانه‌ ی سواستفاده در رابطه عاشقانه

استفاده از کلام‌های غیراخلاقی یا آسیب فیزیکی (مثل کتک زدن) زدن یا به زور وادار به برقراری رابطه جنسی کردن، نشونه هایی از سواستفاده در رابطه‌ ست. به عنوان مثال :

خلاصه اگر اتفاق های بالا برامون افتاد یعنی رابطمون از حالت سالم دراومده و شاید وقتشه که رابطه رو تموم کنیم ، حتی اگر در رابطه دچار وابستگی شدیم . به دوستمون یا یکی از اعضای خانوادمون که قابل اعتمادن بگیم و مطمئن باشیم که مقابلشون امنیت خواهیم داشت.

گاهی ممکنه کسی تمام گیر دادن‌ها، زدن‌ها و حتی رابطه‌های جنسی اجباری رو با عشق توجیه کنه، اما عشق هیچوقت با آسیب زدن همراه نیست . هیچ‌کس اونقدر بی ارزش نیست که بخواد کتک بخوره یا از اونچه دوست داره منع شه یا مجبور به رفتارهای جنسی ناخواسته بشه.

اولین قدمی که باید برداشته شه تا مورد سواستفاده قرار نگیری اینه که بدونی لایق این هستی که هیچ نوع سواستفاده‌ جنسی یا احساسی ازت نشه!

 تشخیص سو استفاده کمی سخته و تاثیراتش تا بلند مدت با ما هست، پس یک دور دیگه نشونه های سواستفاده در رابطه رو با هم دوره کنیم:

ب: اگر مورد سواستفاده قرار گرفتی چه باید بکنی؟

اگر عاشق کسی هستیم اما احساس می‌کنیم گاهی مورد سواستفاده قرار گرفتیم یا می‌ترسیم ، وقتشه که از رابطه بیایم بیرون. اول مطمئن بشیم که امنیت داریم . شرایطمون رو با یک بزرگ‌تر یا یک دوست قابل اعتماد در میون بذاریم . اگر آسیب فیزیکی دیدیم یا مورد تجاوز قرار گرفتیم حتما به پزشک قانونی مراجعه کنیم . آسیب فیزیکی و تجاوز هر دو کارهای غیر قانونی هستن حتی اگر توسط کسی انجام شه که باهاش رابطه‌ای برقرار کردیم .

اجازه بدیم دوستان، خانواده ، معلم، مشاور و آدم‌های قابل اعتماد اطرافمون کمکمون کنن. ممکنه خجالت بکشیم یا احساس کنیم دیگه پیش هیچ‌کدوم جایی نداریم . اما این دقیقا زمانیه که بیشتر از هروقت دیگه به کمک و حمایت نیاز داریم. اون‌ها هم دوست دارن کمکمون کنن پس این اجازه رو بهشون بدیم . اینکه از آدم ها کمک بخوایم نشانه‌ی ضعف نیست. بلکه نشانه‌ی اینه که می‌خوایم از شرایطی که توش بودیم بیایم بیرون، مشکلمون رو حل کنیم و دوباره روی پای خودمون بایستیم . پس سعی نکنیم  مسئله رو به تنهایی حل کنیم. اجازه بدیم دیگران به روند خوب شدن حالمون کمک کنن و سرعتش رو بیشتر کنن به‌خصوص زمانی که هنوز عاشق فردی هستیم که ازمون سواستفاده کرده .

چالش های رابطه :

مواردی در رابطه هست که ممکنه ما رو اذیت کنه یا رابطه رو خیلی سخت نشون بده. مثلا:

اگر جواب رد شنیدیم در رابطه

وقتی جواب رد می‌شنویم این احساس بهمون دست میده که مورد پذیرش نیستیم. اما این به معنای شکست در رابطه نیست. یا اینکه ما ارزشمند نیستیم یا کسی دوستمون نداره؛ فقط به این معنی هست که در رابطه با هم جور نبودیم. پس نمیشه نتیجه بگیریم که جذاب نیستیم یا شانس نداریم چون این‌ها واقعی نیستند. اینکه درباره ویژگی‌هامون اغراق کنیم یا چیزی که حقیقت نداره رو به خودمون نسبت بدیم فقط خودمون رو پیش خودمون کوچیک کردیم. ترس‌هامون برای تجربه‌های بعدی بیشتر میشه و اعتماد به نفسمون هم کم‌تر.

اما از کجا بفهمیم چی حقیقت داره؟ چیزی که قابل دیدن یا شنیدن باشه؛ مثلا اگر طرف مقابل گفت «باهات بیرون نمیام چون جذاب نیستی» یعنی فقط برای اون آدمه که جذاب نیستیم و جز این، نتیجه بیشتری نمیتونیم بگیریم.

اگر فکر می‌کنیم یک مشکل واقعی داشتیم که به خاطرش جواب رد شنیدیم، خوبه برطرفش کنیم. حتی میشه از موقعیتِ ناخوش‌آیندِ « نه شنیدن » برای پیشرفتمون استفاده کنیم. درباره این موضوع میتونی از این لینک مفصل‌تر بخونی.

اتمام رابطه

دلایل زیادی وجود داره که یک رابطه تموم میشه.

 1. رشد در شرایط متفاوت از هم: ممکنه از یک جایی به بعد احساس کنیم ارزش‌ها، عقاید، سبک زندگی و علاقه‌هامون مثل اول رابطه هماهنگ نیستن. اگر این حالت جوری باشه که ما رو از هم خیلی دور کنه میتونه باعث تموم شدن رابطه بشه. البته طبیعی هست که آدم‌ها، هرکدوم در شرایط مختلفی هستند اما مهمه که این تفاوت‌ها روی رابطه زیاد تاثیر نذاره.
 2. تغییر احساسات نسبت به طرف مقابل: ممکنه از یک جایی به بعد در کنار هم بودن احساس خوشی و آرامشی برامون نداشته باشه. حتی ممکنه مدام با هم سر کوچیک‌ترین چیزها جر و بحث کنیم و با هم به توافق نرسیم. یا ممکنه یکی‌مون نسبت به اون یکی احساساتش کم بشه. یا ممکنه به مرور زمان بفهمیم برای یک رابطه بلند مدت آماده نبودیم. البته یادمون باشه رابطه بلندمدت همیشه نمیتونه در اوج باشه و طبیعیه که دچار تغییراتی بشه. مشکل زمانی به وجود میاد که این تغییرات از حالت طبیعی خارج بشه.
 3. سو استفاده‌های احساسی و جنسی:  درباره‌ی این‌ها مفصل حرف زدیم.

اکثر آدما تو زندگیشون پروسه‌ به هم زدن رو طی می‌کنن. اگر تا حالا این پروسه رو طی کرده باشی می‌دونی که اتفاق دردناکیه؛ حتی اگر به نفع هردو طرف بوده باشه. پس بهتره تا حد ممکن زمانی که آماده هستیم وارد رابطه بشیم و اگر رابطه ارزششو داشت، ازش مراقبت کنیم.

یک رابطه رو چطور به هم بزنیم؟

وقتی درباره‌ به هم زدن یا به اصطلاح کات کردن رابطه فکر می‌کنیم، ممکنه دچار احساسات متناقضی بشیم. به یک دلیلی رابطه رو شروع کردیم و اوقات خیلی خوشی رو با هم گذروندیم؛ بنابراین طبیعیه که همچین سوال‌هایی تو ذهنمون چرخ بزنه، مثل ” کار درستی دارم میکنم؟ “، ” پشیمون نمی‌شم؟ “، ” رابطمون بهتر نمیشه؟ “، ” نکنه ضربه عاطفی بخوره؟ “، ” چجوری فراموشش کنم؟ ” یا ” اگر دلم براش تنگ شد، چی؟ “. به هم زدن تصمیم ساده‌ای نیست پس خوبه که قبل از انجامش خوب فکر کنیم.

اگر مطمئن شدیم باید به‌هم بزنیم، آمادگی اینو باید داشته باشیم که  دوست دختر یا دوست پسرمون از این تصمیم ناراحت، دل‌شکسته یا ناامید بشه و حتی حس کنه دچار شکست عشقی شده. حواسمون به همه این حس‌ها باشه. به هر حال همه دوست داریم این اتفاق برامون با احترام و بدون ناراحتی بیفته.

رابطه‌ها و شرایط با هم متفاوتن، بنابراین نمیشه برای همه یک نسخه پیچید و گفت این‌جوری به هم بزنی بهتره! اما یک سری باید و نبایدها هست که خوبه رعایت کنیم.

بایدها

نبایدها

حرف آخر

رابطه عاشقانه

رابطه عاشقانه اگرچه میتونه با خودش کلی حس‌های خوب بیاره اما با چالش‌هایی هم مواجه میشیم. اگر الان آمادگی یک رابطه رو نداریم یا فرد مناسبی رو برای دوستی پیدا نکردیم، خودمون رو نباید سرزنش کنیم. بعضی چیزها نیاز به زمان دارن تا اتفاق بیفتن.

خوبه به ویژگی‌ها و ارزش‌هایی که در یک رابطه برامون مهمه فکر کنیم. ببینیم چقدر با یک رابطه‌ سالم جور در میاد. این ویژگی‌ها و مهارت‌ها رو در خودمون پرورش بدیم و تقویت کنیم.

اگر در رابطه هستیم، باید مطمئن بشیم که ادامش بهترین اتفاقیۀ که برای هر دومون میتونه بیفته. وقتی دیگه این حس رو نداشتیم با دوست دختر یا دوست پسرمون صحبت کنیم و برای بهتر شدن رابطه تا جایی که میشه بجنگیم. ولی اگر دیدیم رابطه درست نمیشه یا سمی شده شجاعت این رو داشته باشیم که یک تصمیم جدید و خوب بگیریم.

رابطه کمک می‌کنه چیزهای جدیدی یاد بگیریم، مثلا یک چیزهایی رو درونمون پیدا کنیم و پرورش بدیم. در یک رابطه هم خودمون و معیارهامونو بهتر می‌شناسیم و هم یک آدم جدید دیگه رو. همینطور تجربه‌های جدیدی مثل معشوق بودن و عاشق شدن رو تجربه می‌کنیم و کم کم هویتمون شکل میگیره. برای این موضوع میتونید به لینک هویت مراجعه کنید.

درعین حال به هم زدن یک رابطه عاشقانه هم میتونه یک فرصت برای یادگیری باشه. با همه‌ی سختی‌های ممکن مهارت‌هایی در ما پرورش پیدا میکنه، مثل مهربان بودن، روراست بودن و محکم بودن در شرایط سخت. بهم زدن آسون نیست و کنار اومدن باهاش ممکنه طول بکشه پس به خودمون زمان بدیم. با همه این شرایط به هم زدن میتونه یک فرصت باشه برای اینکه احترام گذاشتن به یک فرد دیگه رو به بهترین صورت ممکن تمرین کنیم.

رفتن به نوارابزار