حوصله درس خوندن ندارم!

سوال شما:

 من قبلا خیلی انگیزه برای درس خوندن داشتم اما الان مدتیه اصلا حوصله درس رو ندارم. سال آینده کنکور دارم و تا الان هم خوب درس خوندم اما دیگه خسته شدم و فک میکنم آخه چقد درس بخونم و اصلا از فکر اینگه یک سال دیگه هم باید همش تو خونه بشینم و درس بخونم گریم میگیره! واقن دوس دارم برم دانشگاه خوبی و رشته مهندسی برق هم دوس دارم که قبول شدنش سخته. کمکم کنید بفهمم چرا اینجور شدم.

جواب ما:

خستگی و بی حوصلگی میتونه دلیل های مختلفی داشته باشه و تو برای فهمیدن اینگه دلیل بی حوصلگیت چیه لازمه که روی این موضوع دقیق بشی و دلیلشو پیدا بکنی:

۱-  خستگی زودرس میتونه دلیل فیزیکی داشته باشه مثلا کمبود آهن یا خواب نامنظم. اول از همه مطمئن شو که از نظر جسمی تو وضعیت مطلوبی هستی و تغذیه سالمی داری. مثلا خوردن زیاد قهوه یا نوشابه های انرژی زا در ابتدا به ما احساس شادابی میدن اما در طولانی مدت اگر زیاد مصرف بشه انرژی طبیعی ما رو میگیره.

۲- بین حرفات گفتی که “از فکر اینگه یک سال دیگه هم باید همش تو خونه بشینم و درس بخونم گریم میگیره “. از این جمله به نظر میاد که تو به تفریح اعتقاد نداری! فراموش نکن زمانی که میخوای با نشاط درس بخونی به تفریح مناسب احتیاج داری! تفریح و استراحت وقت تلف کردن نیست بلکه اون هم بخشی از زمان درس خوندن تو محسوب میشه چون ذهنت رو رفرش میکنه و بهتر درس میخونی! به شرطی که موقع تفریح خودتو سرزنش نکنی! اگه تاحالا تو برنامه ریزیت تفریح و استراحت رو نادیده گرفتی تعجبی نداره که الان خسته ای! به این نوع خستگی میگن خستگی روحی!

۳-سومین موضوع به انگیزه و هدف مربوط میشه که اگر نباشن افراد از ادامه کار خسته میشن. اما به نظر میاد تو اونهارو داری اما لازمه مدام به خودت یادآوری کنی که برای چه  چیزی داری تلاش میکنی.

 

 

رفتن به نوارابزار